Królestwo Belgii jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO. Graniczy z Francją, Luksemburgiem, z Niemcami i od północy z Holandią. Liczba ludności w tym kraju przekracza ponad 11 mln mieszkańców i stale rośnie.
keyboard_arrow_downKraj należy do najlepiej rozwiniętych i najbardziej uprzemysłowionych krajów w świecie. Kraj jest siedzibą ważnych koncernów przemysłowych. Do największych należy koncern przemysły chemicznego Solway. Nieco ustępuje mu pod względem ilości pracowników Cockerill - dominujący w przemyśle stalowniczym. Z kolei największy koncern paliwowy to Petrofina.
Poza tradycyjnym dla tej części Europy brakiem budowlańców i opiekunek osób starszych w Belgii brakuje też... księży. W wielu regionach kraju nie ma kto udzielać ślubów, w niektórych na jednego duchownego przypadają trzy parafie, a w innych obowiązki księży wykonują osoby świeckie. Podobny brak kadr jest w belgijskich wspólnotach protestanckich i żydowskich.
Płaca minimalna w Belgii to około 1500€ brutto miesięcznie.
Przed upływem 8 dni od przyjazdu do Belgii należy zameldować się w urzędzie gminy. Obowiązek ten nie dotyczy osób zamieszkałych w hotelach i pensjonatach.
Gdy planujemy pobyt dłuższy niż 3 miesiące, zobowiązani jesteśmy złożyć wniosek o udzielenie pozwolenia na pobyt dla obywateli Unii Europejskiej w relewantnym urzędzie gminy. W przypadku konieczności złożenia polskich dokumentów urzędowych (sądowych, notarialnych, administracyjnych i innych) w Belgii, spoczywa na nas obowiązek uzyskania „apostille” (poświadczenie dokumentu sporządzonego w jednym państwie np. aktu notarialnego, tłumaczenia przysięgłego lub odpisu aktu stanu cywilnego) umożliwiające legalne użycie go w innym państwie.