Praca sezonowa? Czemu by nie…

Praca sezonowa za granicą

Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż nie jest najlepsza, mimo iż powoli się poprawia. Trudności w znalezieniu pracy oraz stosunkowo niskie zarobki sprawiają, że coraz większa liczba osób poszukuje pracy sezonowej za granicą. Czy to dobry pomysł? Gdzie szukać takiej pracy? Na co możemy liczyć? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Praca sezonowa – gdzie ją znaleźć?

Odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej praca za granicą jest dla nas znacznie bardziej dostępna. Sezonowego zatrudnienia możemy poszukiwać więc w większości krajów. Wśród nich najbardziej popularna jest Holandia, w której możemy zatrudnić się przy zbiorach warzyw i owoców a także na plantacjach i w szklarniach, Hiszpania, gdzie chętnie zatrudnia się do zbioru truskawek czy Niemcy, gdzie najwięcej osób potrzeba przy zbiorze owoców i warzyw. Popularna wśród naszych rodaków jest również Francja oraz Szwecja. Jeśli więc poszukujemy sezonowego zatrudnienia warto sprawdzić oferty wyżej wymienionych krajów. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko co dotyczy ogłoszenia jest pewne i sprawdzone możemy skorzystać z pomocy pośredników lub agencji. Firmy tego typu udzielają bowiem wsparcia.

Kiedy do pracy?

Ponieważ praca sezonowa najczęściej wiąże się ze zbiorem owoców i warzyw lub też pracą w rolnictwie idealnym czasem na wyjazd zarobkowy jest czas zbiorów. W Niemczech zbliżony jest on do naszego. Jeśli myślimy o wyjeździe do Holandii warto zarezerwować sobie miesiące od maja do sierpnia. Francja poszukuje pracowników głównie na początku jesieni, zaś Hiszpania oferuje sezonowe zatrudnienie niemal przez cały rok.

Czego potrzebujemy by podjąć zatrudnienie?

Podejmując pracę na terenie Unii Europejskiej w większości przypadków nie potrzebujemy pozwolenia o pracę czy wiz. Jest to spore udogodnienie, które pozwala nam szybko zdecydować się na podjęcie zatrudnienia. Często potrzebujemy również aktualnych badań lekarskich – tutaj również szczegółowe informacje otrzymać możemy od pośrednika lub agencji poszukującej pracowników. Co więcej, możemy również liczyć na pomoc w przetłumaczeniu potrzebnych dokumentów.

Ile zarobimy?

Zarobki to w przypadku pracy sezonowej najważniejsza dla wielu osób kwestia. Warto więc wiedzieć jakich kwot możemy oczekiwać. Zarobki są oczywiście mocno zróżnicowane oraz zależne od rodzaju wykonywanej pracy. Średnio możemy jednak uznać, że miesięczne zarobki w większości europejskich krajach wahają się na poziomie od 1000 do 1400 EUR. Do tego dojść mogą napiwki (praca w gastronomii) lub stawki za nadgodziny czy dobre efekty zbiorów (w przypadku zajmowania się pracami rolniczymi lub ogrodniczymi). W większości krajów pracodawcy zapewniają sezonowym pracownikom noclegi.

Kwalifikacje – co musimy umieć?

Wszystko zależy oczywiście od tego w jakim charakterze podejmujemy pracę. Wiadomo, że praca przy zbiorze warzyw nie wymaga od nas posiadania specjalistycznej wiedzy a jedynie dobrego zdrowia i wytrzymałości. Na innych stanowiskach musimy jednak wykazywać się choćby podstawową wiedzą dotyczącą zawodu. Przydatna, choć oczywiście nieobowiązkowa, zwłaszcza w przypadku prac rolniczych (inaczej jest np. w gastronomii czy hotelarstwie) może okazać się znajomość języka kraju, do którego się wybieramy. Niemniej jednak, nawet jeśli nie znamy szwedzkiego czy hiszpańskiego warto umieć porozumieć się np. po angielsku.

Brak Komentarzy