Praca na budowie - Irlandia

Informacje ogólne

Irlandia, w momencie otwarcia granic Unii Europejskiej, dla wielu Polaków stała się ziemią obiecaną. Wielu rodaków wyjechało tam, by pracować m.in. na budowie i osiedlić się na stałe. Po krótkim kryzysie, Irlandia przeżywa obecnie wzrost gospodarczy i rozkwit budownictwa, co sprawia, że na Zielonej Wyspie wciąż przybywa ofert dla solidnych, polskich budowlańców.

keyboard_arrow_down

Niezbędne formalności

Formalności, jakich wymaga praca na budowie Irlandia ma dość niewiele. Jednak by w ogóle wejść na budowę, trzeba koniecznie ukończyć kurs Safe Pass (odpowiednik BHP). Należy także wyrobić sobie irlandzki numer ubezpieczenia społecznego PPS, który można otrzymać w lokalnym Departamencie Spraw Społecznych i Rodziny. Następnie, trzeba uzyskać certyfikat podatkowy - w urzędzie skarbowym bądź za pośrednictwem pracodawcy. Posiadanie PPS umożliwia zawarcie umowy o pracę. Co ciekawe, jej pisemna forma nie jest w Irlandii potrzebna. Prawa pracownicze przysługują bowiem każdej osobie, która otrzymuje regularne wynagrodzenie.

Przeciętna płaca

Choć w dobie kryzysu, Irlandia obniżyła miesięczną stawkę minimalną do 1462 euro, obecnie zarobki budowlańców w Irlandii sięgają nawet 3200 euro miesięcznie, a więc ok. 13 600 złotych. Średnia stawka dla przeciętnego pracownika budowy to 12 euro (ok. 51 zł) za godzinę, co przy pracy 6 dni w tygodniu daje ok. 2 300 euro miesięcznie (ok. 9 800 zł).

Warunki pracy i życia

Warunki w Irlandii są mocno uzależnione od tego, czy pracownik wyjeżdża tam tylko w celach zarobkowych, czy po to, by na Zielonej Wyspie osiedlić się z rodziną. Pracownik tymczasowy na budowie nie musi znać angielskiego, wystarczy bowiem, że choć jedna osoba z ekipy budowlanej komunikuje się w tym języku. Ma także opcję zakwaterowania w barakach pracowniczych, dzięki czemu może więcej zaoszczędzić. Rodziny wyjeżdżające do Irlandii, muszą liczyć się z kosztami wynajęcia mieszkania lub domu. Szczególnie wysokie stawki występują w Dublinie. Z drugiej strony, rząd Irlandii oferuje Polkom wysokie świadczenia macierzyńskie (230 euro tygodniowo) oraz zasiłki na dzieci do 16. roku życia.

Podsumowanie

Rozwijająca się gospodarka Irlandii powoduje wzrost liczby mieszkań i budynków użytkowych. Do wzniesienia ich potrzeba wykwalifikowanych pracowników, których na Zielonej Wyspie często brakuje. Dlatego praca na budowie w Irlandii to wciąż świetna okazja dla fachowców z Polski.

Sortuj po dacie dodania arrow_drop_up arrow_drop_down
Oferty
add_circle_outline Dodaj ogłoszenie