Praca w Niemczech - informacje

Informacje ogólne:

Republika Federalna Niemiec jest państwem sąsiadującym położonym za zachodnią granicą Polski. Liczba ludności naszego sąsiada zza Odry sięga prawie 82 mln osób czyniąc go najludniejszym państwem w Unii Europejskiej.

keyboard_arrow_down

Gospodarka:

Niemcy należą do najlepiej rozwiniętych krajów przemysłowych o największym potencjale gospodarczym. Gospodarka niemiecka koncentruje się na przemysłowej produkcji towarów oraz na usługach. Międzynarodową renomą cieszą się przede wszystkim niemieckie produkty przemysłu maszynowego, pojazdy mechaniczne oraz wyroby przemysłu chemicznego.

Dla kogo praca?

U naszych zachodnich sąsiadów rąk do pracy brakuje przede wszystkim w zawodach rzemieślniczych. Zapotrzebowanie jest głównie na ślusarzy, elektryków, budowlańców. Podczas praktyk zawodowych można dostać od 200 euro w niższych klasach nawet do 1 tys. euro miesięcznie. W przygranicznych urzędach pracy są też rekrutowani znający język niemiecki w stopniu co najmniej komunikatywnym cukiernicy, fryzjerzy, mechatronicy, szewcy itp.

Płaca:

Od 1 stycznia 2015 roku godzinowa stawka minimalna 8,50 euro obowiązuje w całych Niemczech, we wszystkich sektorach i zawodach.

O czym warto pamiętać przed wyjazdem do Niemiec?

  • należy zadbać o ważność dokumentów tożsamości (dowód osobisty i/lub paszport);
  • wyrobić w NFZ europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, opłacić ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków lub - opcjonalnie - zadbać o prywatne ubezpieczenie zdrowotne;
  • warto zabrać odpowiednią ilość pieniędzy/kartę kredytową, aby w razie nagłego wypadku móc bez problemu wrócić do Polski;
  • warto zabrać międzynarodowe prawo jazdy.
Sortuj po dacie dodania arrow_drop_up arrow_drop_down
Oferty
add_circle_outline Dodaj ogłoszenie