sentiment_dissatisfied

Brak ogłoszeń spełniających wymagania

Praca w Norwegii - informacje

Informacje ogólne:

Królestwo Norwegii jest drugim najrzadziej zaludnionym państwem Europy. Liczba mieszkańców Norwegii przekroczyła 4,8 miliona. Powierzchnia kraju, to 385 tys. km2. Dla porównania w Polsce na powierzchni 322 tys. km2 mieszka 38 mln. ludzi. Te liczby dobitnie wskazują, że Norwegia jest krajem o małym zaludnieniu.

keyboard_arrow_down

Gospodarka:

Norwegia jest wysoko rozwiniętym krajem przemysłowym z gospodarką opartą na wydobyciu i eksporcie ropy naftowej i gazu ziemnego oraz rybołówstwie; należy do państw o najwyższym standardzie życia na świecie.

Dla kogo praca?

Według danych norweskich urzędów pracy, rocznie brakuje około 32 tys. pracowników, głównie w górnictwie, wydobyciu i administracji nieruchomościami. I choć ten ostatni zawód trudno wykonywać, nie znając perfekcyjnie języka norweskiego i tamtejszego rynku, pracę w górnictwie mogą znaleźć już osoby mówiące komunikatywnie po angielsku, z doświadczeniem przy wydobyciu gazu i ropy. Norweski przemysł naftowy cierpi na największe braki kadrowe, mimo że można tam zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Płaca:

Wśród krajów europejskich najwięcej średnio można było zarobić w Norwegii – przeciętna płaca wynosiła tam sześć razy więcej niż w Polsce. W Kraju Fiordów jednak były też najwyższe ceny i, co za tym idzie, także koszty życia Najwyższe stawki minimalne w krainie fiordów obejmują pracowników branży budowlanej i metalurgicznej oraz sektora stoczniowego. Doświadczony fachowiec zatrudniony na norweskiej budowie zarobi co najmniej 174 korony na godzinę. W przypadku pracowników niewykwalifikowanych stawki te są odpowiednio niższe. I tak osoba z co najmniej rocznym doświadczeniem w zawodzie dostanie 163,20 koron na godzinę. Stawka pracownika niewykwalifikowanego bez doświadczenia wynosi 156,60 koron.

O czym warto pamiętać przed wyjazdem do Norwegii?

  • Do pracy w Norwegii najlepiej wybrać się własnym autem.
  • W bagażniku samochodu można zmieścić rożne sprzęty i produkty spożywcze, które w Norwegii kosztują kilkakrotnie więcej.
  • Przed wyjazdem koniecznie należy opracować szczegółowo trasę przejazdu, a w przypadku dużych odległości – zaplanuj miejsca odpoczynku.
  • Pamiętaj, że wjeżdżając do Norwegii, oprócz paliwa w baku, dodatkowo możesz wwieźć w kanistrze jedynie 10 l paliwa.
Sortuj po dacie dodania arrow_drop_up arrow_drop_down
Oferty
add_circle_outline Dodaj ogłoszenie