sentiment_dissatisfied

Brak ogłoszeń spełniających wymagania

Praca w rolnictwie - Szwecja

Informacje ogólne

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Szwecja stała się jednym z głównych kierunków wyjazdów zarobkowych Polaków. Nasi rodacy wyjeżdżają tam zarówno w poszukiwaniu stałego zatrudnienia, jak i szybkiego, wakacyjnego zarobku w ramach sezonowej pracy przy zbiorach i żniwach. Pod hasłem praca w rolnictwie Szwecja kryje przede wszystkim zbiory truskawek i pracę na tamtejszych farmach.

keyboard_arrow_down

Niezbędne formalności

W Szwecji, od obywateli Unii Europejskiej nie wymaga się pozwolenia na pracę, a zezwolenie na pobyt powyżej 90 dni przyznawane jest im automatycznie. Wybierając się na letnie zbiory owoców, nie trzeba też załatwiać niczego w agencjach zatrudnienia. Szwedzkich farm i sadów, w których latem można znaleźć pracę, jest tak wiele, że spokojnie można tam pojechać na własną rękę. Posiadanie umowy nie jest konieczne, wystarczy jej forma ustna. Jedynym warunkiem podjęcia legalnej pracy w Szwecji jest wyrobienie numeru identyfikacji podatkowej, po który należy udać się do jednego ze szwedzkich Urzędów Pracy.

Przeciętna płaca

Trudno jest określić kwotę przeciętnej płacy, jaką zapewnia praca w rolnictwie. Szwecja jest bowiem krajem, w którym podczas zbiorów owoców pracuje się na akord, a więc zarabia się tyle, ile owoców się nazbiera. Przeciętna stawka za skrzynkę truskawek to 50 koron szwedzkich (ok. 23 zł). Podczas urodzaju, pojedynczy pracownik jest w stanie zebrać nawet piętnaście skrzynek dziennie, a więc zarobić ok. 750 koron szwedzkich każdego dnia (ok. 346 zł).

Warunki pracy i życia

Szwedzi to naród bardzo przyjazny i otwarty, więc mimo pracy wycieńczającej fizycznie, można tutaj mówić o dobrych warunkach. Zdarza się, że pracodawcy oferują pracownikom branży rolniczej noclegi na farmie. Jeśli tak nie jest, warto poprosić o możliwość rozbicia swojego namiotu w okolicy gospodarstwa lub zakwaterować się na pobliskim polu kempingowym. Ważnym aspektem podczas wielogodzinnej pracy w słońcu jest także to, że każdy legalnie zatrudniony w Szwecji pracownik może korzystać z opieki zdrowotnej.

Podsumowanie

Praca w rolnictwie w Szwecji zazwyczaj obejmuje okres od czerwca do września. Nie jest obwarowana limitami, nie wymaga doświadczenia czy znajomości języka. Wystarczy dużo chęci, dobra kondycja fizyczna i podstawowa znajomość angielskiego, by spędzić pracowite i owocne wakacje w szwedzkim sadzie.

Sortuj po dacie dodania arrow_drop_up arrow_drop_down
Oferty
add_circle_outline Dodaj ogłoszenie