Szwajcaria to państwo federacyjne w Europie Zachodniej, które zamieszkuje ponad 8 mln osób. Nie jest częścią Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego, posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach np. układ z Schengen.
keyboard_arrow_downKraj jest bardzo wysoko rozwinięty, jeden z najbogatszych na świecie. Długotrwała neutralność i zasada nienaruszalności tajemnicy bankowej ugruntowały zaufanie do Szwajcarii jako finansowego centrum Europy i świata. Napływ obcych zasobów pieniężnych umożliwił stopniowy rozwój rodzimego, wysoko wyspecjalizowanego przemysłu, intensywnego rolnictwa i turystyki.
Najbardziej poszukiwane zawody w kraju: Specjalista od zarządzania, wykwalifikowany robotnik (murarz, stolarz, elektryk, hydraulik, spawacz itp.), inżynier, specjalista IT, informatyk etc.
Płaca minimalna w Szwajcarii wynosi około 4 tysięcy franków. Płaca minimalna w Szwajcarii jest jednak związana z bardzo wysokimi kosztami życia codziennego, co powoduje, że nie są to pieniądze, które pozwalałyby na podobny poziom życia jak odpowiednio 13–14 tys. zł w Polsce.
Zabierz dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu turystycznego do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Wymagany jest co najmniej 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty wjazdu. Do zatrudnienia wymagana jest wstępna zgoda Kantonalnego Urzędu ds. Przemysłu, Rzemiosła i Pracy (KIGA – Kantonales Amt für Industrie, Gewerbe und Arbeit). Na pobyt dłuższy niż 3 miesiące wymagane jest uzyskanie pozwolenia władz kantonalnych lub federalnych. Osoby zamierzające osiąść na stałe w Szwajcarii winny wykazać się definitywnym zakończeniem wszelkiej działalności zawodowej. Za nielegalną pracę (w tym sprzedaż uliczną i domową, występy uliczne bez zezwolenia) grożą dotkliwe kary finansowe.