O agencjach pracy słów kilka!

AGENCJE PRACY

Gdy poszukiwanie pracy na własną rękę nie przynosi rezultatów, bardzo często zwracamy się do agencji zatrudnienia.

W Wielkiej Brytanii korzystanie z usług agencji zatrudnienia staje się coraz bardziej popularne. Na wyspach mamy doczynienia z dwoma rodzajami agencji. Agencje pośrednictwa pracy (employment agency) i agencje pracy tymczasowej (employment business).

Agencja pośrednictwa pracy, jak sama nazwa na to wskazuje, jedynie pośredniczy w znalezieniu prac. Pracownik zatrudniony jest bezpośrednio przez pracodawcę. Natomiast agencja pracy tymczasowej kieruje pracowników do pracy u swoich klientów i to z nią podpisujesz umowę i ona jest odpowiedzialna za Twoje zatrudnienie.

W Wielkiej Brytanii można spotkać się także z wyspecjalizowanymi agencjami, które oferują prace związane tylko z wybraną branżą np. agencje poszukujące kierowców, opiekunek środowiskowych.

Należy pamiętać, iż agencje zatrudnienia nie mogą pobierać opłat za znalezienie pracy lub dodanie do swojej bazy. Agencje powinny pobierać opłaty tylko od pracodawców, którzy poszukują pracowników.

Jedynie w przypadku, gdy agencja wypłaca wynagrodzenie pracownikowi, może potrącić fee, czyli opłatę za usługi.

Zapisanie się do agencji poprzedza tzw. interview, podczas którego pracownik agencji pyta o kwalifikacje, a także interesujący kandydata obszar zatrudnienia. Następnie prosi o przesłanie Cv, bądź pomaga je stworzyć. Najbardziej istotną kwestią dla pracownika agencji jest zorganizowanie rozmowy z pracodawcą. Często ma ono formę rozmowy telefonicznej, bądź videorozmowy na Skype, istnieje także możliwość osobistego spotkania z pracodawcą.

Dokumenty, jakie są wymagane w agencji to:

-dowód osobisty lub paszport,

-CV napisane w języku angielski,

-referencje od poprzednich pracodawców, najlepiej w języku angielskim.

Należy pamiętać, iż zawsze przed rozpoczęciem pracy poprzez agencję pracy, osoba aplikująca powinna otrzymać pisemną deklarację warunków, gdzie powinny znajdować się informacje dotyczące wynagrodzenia, umowy, godziny pracy, termin rozpoczęcia pracy, nazwę firmy lub nazwisko pracodawcy.

Warto zarejestrować się w możliwie jak największej ilości agencji pracy, ponieważ dzięki temu szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia są dużo większe.

 

Brak Komentarzy