Królestwo Szwecji to państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej. Graniczy z Norwegią i Finlandią oraz z Danią. Kraj ten zamieszkuje ponad 9,5 mln ludzi.
keyboard_arrow_downSzwecja jest najbogatszym krajem skandynawskim i jednym z najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Rozwój przemysłu zaczął się na dużą skalę w ostatnim dziesięcioleciu XIX w. Wynikało to z rosnącego zapotrzebowania na rudę żelaza, które stanowi główne bogactwo mineralne kraju. Eksploatowane są ponadto rudy miedzi, ołowiu, cynku, srebro i złoto oraz piryty.
Pracę w Szwecji znajdą księgowi, operatorzy betoniarek, pracownicy do układania podłóg, nauczyciele wychowania przedszkolnego, szkolnego i nauczyciele osób niepełnosprawnych, piekarze, kucharze, inżynierowie, dentyści, pielęgniarki (w siedmiu specjalnościach – do obsługi rentgena, geriatrii, chirurgii, pediatrii, psychiatrii, zdrowia publicznego i na ostry dyżur), farmaceuci, elektrycy, mechanicy i kierowcy ciężarówek.
Szwecja to kraj, gdzie życie kosztuje, i to słono. Szwedzi nie ustalili pojęcia płacy minimalnej (choć niektóre źródła wspominają o kwocie 16 euro za godzinę), a każdy sektor tamtejszej gospodarki kieruje się w sferze płac własnymi prawami. zarobki w Szwecji na podstawie kilku wybranych zawodów:
Konieczne jest posiadanie dowodu ubezpieczenia w Polsce - takim dokumentem od 1 stycznia 2006 jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Walutą Szwecji jest szwedzka korona (SEK), która dzieli się na 100 ore. W obiegu są monety o nominałach: 50 ore i 1, 5, 10 SEK oraz banknoty o wartościach: 20, 50, 100, 500, 1000, 10 000 SEK. MasterCard, American Express, Visa, Diners Club są powszechnie akceptowane. Podobnie jest z czekami podróżnymi, którymi najlepiej posługiwać się w funtach szterlingach (unika się w ten sposób dodatkowych opłat prowizyjnych). Północna część Szwecji leży za kołem podbiegunowym, więc wskazana jest odpowiednio ciepła odzież. Mróz w okolicach -30oC nie będzie niczym zaskakującym.