Brak ogłoszeń spełniających wymagania
Każdego roku norwescy rolnicy i hodowcy poszukują pracowników sezonowych do prostych prac gospodarczych. Ogłoszenia takie trafiają również do Polaków poszukujących pracy w tym zawodzie.
keyboard_arrow_downJako że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, przeglądając oferty z tego kraju warto mieć świadomość warunków i praw jakie wiążą się z podjęciem zatrudnienia.
Aktualnie obowiązujące umowy pozwalają Polakom na podejmowanie pracy w Norwegii. Podjęcie pracy musi jednak być zgłoszone w Urzędzie Podatkowym i Urzędzie Ewidencji Ludności. Bez specjalnych pozwoleń możemy tam przebywać i pracować do trzech miesięcy. Natomiast członkowie rodziny pracownika, jeżeli mają w tym czasie mieszkać w Norwegi muszą posiadać ważne paszporty. Można oczywiście pracować dłużej, ale trzeba wówczas zgłosić się (można to zrobić on-line) na policji i w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.
Praca w rolnictwie Norwegia polega przede wszystkim na drobnych czynnościach gospodarczych lub pomocy przy obsłudze maszyn rolniczych. Przy pracy sezonowej nie jest wymagana znajomość norweskiego, większość osób dobrze włada angielskim i w tym języku można się bez problemu. Sytuacja zmienia się, jeżeli planujemy zostać na dłużej niż sześć miesięcy. Wówczas oprócz wystąpienia o pozwolenie na pobyt i pracę musimy również zapisać się na kurs językowy. Kursy organizowane są przez gminy i za udział w nich nie płacimy. Od wyników zależy możliwość pozostania w Norwegii przez dłuższy czas.
Proste prace rolnicze pozwalają obecnie na zarobek nieco powyżej 83 koron norweskich (ok 10 euro) na godzinę. Końcowa stawka jest jednak uzależniona również od regionu, wieku i czasu trwania umowy o pracę sezonową. Pracownicy decydujący się na dłuższe umowy mają szansę na większy zarobek. Uzyskanie pozwolenia na dłuższą niż sezonowa pracę w gospodarstwie otwiera przed pracownikami również możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych, takich jak dodatki na dziecko w wysokości 970 koron norweskich (ok 105 euro) miesięcznie.